Istorinis projektas - Fenomenai.lt

VšĮ „Istorinės Atminties Akademija“ kartu su „Europos kultūrų dialogo metai 2008“ 2008 m. įgyvendino novatoriško istorinio projekto „FENOMENAI. LT“, kuriuo siekta šiuolaikinėmis formomis populiarinti Lietuvos paveldą ir jo puoselėjimą, pradinį etapą.
Svarbiausi projekto tikslai buvo - mėginti spręsti Lietuvos valstybėje įsišaknijusias paveldosaugos problemas: informacijos sklaidos apie istoriškai reikšmingus objektus trūkumas, regioninio paveldo neįvertinimas ir daugelį kitų. Tad projekto organizatoriai siekė ne tik aktyvinti visuomenės ir valstybės bendradarbiavimą paveldosaugoje, bet ir skatinti jaunimo domėjimąsi savo krašto, tautos istorija.

Projekto svetainėje www.fenomenai.lt įvairaus amžiaus moksleiviai buvo skatinami rašyti, piešti, filmuoti, fotografuoti jų aplinkoje esančius aktualius istorinius paveldo objektus (fenomenus); taip pat dalyvauti įvairiuose konkursuose, domėtis ir bendrauti istorinėmis temomis. Ne ką mažiau svarbus šios svetainės tikslas buvo virtuali, nuolat atnaujinama bei funkcionali duomenų bazė, talpinanti vaizdinę bei tekstinę informaciją apie istorinio paveldo objektus. Projekto organizatoriai siekė, kad, artimoje ateityje minėta duomenų bazė taptų vertingu informacijos šaltiniu tiek akademikams, tiek visiems, besidomintiems Lietuvos istorija.

2008 m. projektas pradėtas, akcentuojant tautinių, etninių ir konfesinių mažumų paveldą dabartinėje Lietuvos teritorijoje, siekiant užmegzti aktyvų dialogą tarp lietuvių (kaip tautinės daugumos) ir etninių, konfesinių bei tautinių mažumų. Bendradarbiaujant su medijų švietimo centru “Meno avilys” 2009 metais buvo surengtos kino peržiūros po atviru dangumi, kurios pristatė Rytų Europos (Rusijos, Ukrainos, Baltarusijos) kinematografijos žymiausius kūrinius. Šio renginio tikslas buvo tautinių mažumų (rusų, ukrainiečių, baltarusių) aktualinimas bei kinematografinių mokyklų pristatymas. Kino peržiūros buvo surengtos ne tik Vilniuje, bet ir kituose Lietuvos miestuose (Kaune, Klaipėdoje, Panevėžyje). Šiuo metu projektas sustabdytas dėl negauto finansavimo.