„LDK paveldo aktualizacija“
2008 m. Istorinės atminties akademija įgyvendino svarbų sudėtinį projektą „LDK paveldo aktualizacija“. Projektas, finansuojamas LR Užsienio reikalų ministerijos Vystomojo bendradarbiavimo ir paramos demokratijai programos lėšomis įgyvendintas siekiant šių tikslų:
1. Skatinti regiono (kaimyninių šalių -Baltarusijos ir Ukrainos) mokslininkų bendradarbiavimą tiriant ir populiarinant LDK istoriją ir paveldą, ugdyti daugiaperspektyvią ir dialogišką regiono mokslininkų ir meninkų kultūros žmonių istorinę sąmonę, siekti LDK paveldo dalybų nacionalizacijos įveikos.
2. Kurti informacinę regiono sistemą - „virtualų archyvą - muziejų, pagerinančią mokslininkų ir visuomenės prieinamumą prie LDK dokumentinio kilnojamojo ir nekilnojamojo paveldo.
3. Aktualizuoti LDK paveldą Lietuvos ir kaimyninių šalių turizmui, kultūriniams mainams, atviros europietiškos regioninės tapatybės formavimui, artimos kaimynystės politikai. Siekiant šių tikslų projektas „LDK paveldo aktualizacija" vykdomas informaciniu, akademiniu ir mokslinio tyrimo populiarinimo lygmenimis.
-
2008 m. įgyvendinta projektas – „Baltarusijos rinkiniai: tapyba ir skulptūra“.
Projekto metu buvo tiriamas gausus LDK tapybinis paveldas Baltarusijoje siekiant surinkti, nufotografuoti ir aprašyti LDK XVI – XVIII a. pab. portretus, esančius šių šalių atminties institucijose. Tai dalis stambesnio projekto „Virtuali LDK portretų galerija“, apimančio ne tik Baltarusijos, bet ir Ukrainos, Lietuvos ir Rusijos rinkinius.
Projektą rėmė LR užsienio reikalų ministerija, LR ambasada Baltarusijoje bei Baltarusijos kultūros ministerija. Projekto fotografas – Klaudijus Driskius. Surinktų vizualinių šaltinių mokslinę analizę, analitinius tekstus ir komentarus paruošė dr. Marija Matušakaitė.
-
CD “LDK asmenybių portretai Baltarusijoje: autentas, imaginacija, tradicija“
Remiantis Baltarusijoje atliktais tyrimais ir surinkta gausia ikonografine medžiaga Istorinės atminties akademija parengė ir išleido CD “LDK asmenybių portretai Baltarusijoje: autentas, imaginacija, tradicija“, kuriame pateikiami sisteminių paieškų Baltarusijoje rezultatai – LDK didikų, valdovų, žymių ir mažiau žinomų visuomenės veikėjų portretai, tekstinė informacija.
-
informacinis albumas - "Ukraina: Lietuvos epocha 1340 -1565 m. LDK paveldas Ukrainoje"
Ištirtas nekilnojamasis paveldas Ukrainoje (pilys, rezidencijos, šventyklos). Remiantis nekilnojamojo paveldo Ukrainoje tyrimais (bendradarbiaujant su Kijevo leidykla „Baltia Druk“) išleistas informacinis albumas - "Ukraina: Lietuvos epocha 1340 -1565 m. LDK paveldas Ukrainoje" Prie šios knygos išleidimo prisidėjo žymiausi Ukrainos ir Lietuvos istorikai, tyrinėtojai. Knyga susilaukė didelio dėmesio Ukrainos visuomenėje, buvo teigiamai įvertinta istorijos specialistų, pateko tarp geriausių 2008 m. Ukrainos knygų rinkoje pasirodžiusių istorinių leidinių.
-
paroda "LDK didikų portretai Baltarusijoje"
Lietuvos užsienio reikalų ministerijoje 2008 m. birželio 9 dieną suorganizuota paroda "LDK didikų portretai Baltarusijoje" pristačiusi dalį portretų rastų Baltarusijos paveldo saugyklose. Parodos autoriai – LDK dailės istorijos tyrinėtoja dr. Marija Matušakaitė ir fotografas Klaudijus Driskius. Parodoje eksponuoti žymiausių LDK giminių - Radvilų, Sapiegų, Chodkevičių, Zavišų, Kiškų, Veselovskių ir kitų - atstovų portretai. Dalis eksponuojamų portretų Lietuvos visuomenei pristatyta pirmą kartą.
-
„LDK istorijos ir architektūros paminklai: pilys, rezidencijos, šventyklos (eksterjero ir interjero panoraminių vaizdų galerija Baltarusijos Gardino srityje)“).
Pradėtas kurti visą Baltarusiją, o ateityje ir Ukrainos teritoriją apimsiantis virtualus panoramų archyvas, kuriame pasitelkiant moderniausias 3D vaizdų kūrimo technologijas visuomenei pristatomas gausus, tačiau dažnai pamirštamas LDK nekilnojamasis paveldas (projektas „LDK istorijos ir architektūros paminklai: pilys, rezidencijos, šventyklos (eksterjero ir interjero panoraminių vaizdų galerija Baltarusijos Gardino srityje)“). 2008 m. projekto I etapo metu aplankyta ir nufotografuota virš 240 Baltarusijos Gardino srities panoramų.
-
LDK dokumentinio paveldo Kijeve informacinis katalogas.
2008 tirtas ne tik nekilnojamasis, tačiau ir gausus dokumentinis paveldas Kijeve, ko pasėkoje, atlikus mokslinius tyrimus įvairiuose Kijevo muziejuose ir archyvuose, sudarytas LDK dokumentinio paveldo Kijeve informacinis katalogas.
-
knyga „LDK istorija ir jos tradicija“
Įgyvendintas prof. A. Bumblausko knygos „LDK istorija ir jos tradicija“ maketo ir dizaino sukūrimo projektas. Knygoje panaudojant naują, gausią ikonografiją atskleidžiama LDK istorija ne tik nuo jos pagoniškų ištakų iki LDK sunaikinimo 1795 m., bet sekant LDK idėjos likimą vėlesniais Lietuvos istorijos laikotarpiais, LDK paveldo būklę dabartinėje Ukrainoje, Lietuvoje ir Baltarusijoje.
Sukurtas virtualios LDK paveldo saugyklos (www.mdl.lt) portalas, kuriame pateikiamos „šviežiausios“ istorinės aktualijos iš LDK regiono šalių, pristatomi naujausi istorinės tematikos leidiniai, pateikiama gausi ir įvairialypė informacija naudinga ne tik istorijos tyrinėtojams profesionalams, bet ir besidomintiems istorinėmis aktualijomis mėgėjams